به گزارش مجله سورنا به نقل از تحقیقات اروپایی جدید، نشان می‌دهند کودکانی که از صفحه نمایش در تاریکی قبل از خواب استفاده می‌کنند، خواب کمتری را نسبت به کودکانی که از صفحات نمایش در اتاقی با نور مناسب استفاده می‌کنند، تجربه می کنند.‌

در تحقیقی که توسط محققان کالج امپریال لندن، دانشگاه لینکلن و دانشگاه بیربک لندن در کنار موسسه بهداشت و سلامت عمومی و گرمسیری سوئیس انجام گرفت، برای اولین بار تاثیر استفاده از صفحات نمایش در شرایط نور متفاوت بر خواب کودکان زیر ۱۳ سال با تمرکز بر ۶۶۱۶ کودک بریتانیایی ۱۱ و ۱۲ ساله، بررسی شد.

از کودکان موارد زیر پرسیده شد:

  • آیا از دستگاه‌های دارای صفحه نمایش طی یک ساعت قبل از خواب در اتاق‌های دارای نور و تاریک استفاده می‌کنند؛
  • زمان خواب روزهای تعطیل و همینطور روزهای هفته کودکان؛
  • میزان سخت بودن خوابیدن کودکان و بیدار شدن آن‌ها

کیفیت خواب نیز در یک نظرسنجی مورد ارزیابی قرار گرفت.

kids

گوشی‌های موبایل، تبلت‌ها، کتاب‌های الکترونیکی، لپ تاپ‌ها، دستگاه‌های پخش قابل حمل، کنسول‌های بازی‌های ویدئویی قابل حمل، کامپیوترهای رومیزی، تلویزیون‌ها و کنسول‌های بازی ویدئویی همگی در این تحقیق مورد بررسی قرار گرفتند.

نتایج تحقیق که در مجله” Environment International” منتشر شد نشان داد که ۷۱٫۵% از کودکان حداقل از یک دستگاه دارای صفحه نمایش یکساعت قبل از خواب استفاده می‌کردند و ۳۲٫۲% اعلام کردند که از گوشی‌های موبایل در تاریکی هنگام شب استفاده می‌کنند.

محققان دریافتند که استفاده از دستگاه های دارای صفحه نمایش در شب با کیفیت خوابیدن بد، کم‌خوابی و کیفیت زندگی ادراک شده ضعیف، ارتباط دارد.

علاوه بر این، کودکانی که از گوشی موبایل استفاده می‌کردند یا به تماشای تلویزیون در اتاق دارای نور پرداخته بودند، ۳۱% از افرادی که از این دستگاه ها استفاده نمی‌کردند، خوابیدن کمتری داشتند. کودکانی که از دستگاه‌های دارای صفحه نمایش در تاریکی استفاده می‌کردند ۱۴۷% با خوابیدن کمتری مواجه بودند. محقق اصلی دکتر مایکل میرکو در مورد نتایج گفت: “اگرچه تحقیقات قبلی وجود ارتباط میان استفاده از دستگاه‌های دارای صفحه نمایش و کیفیت و مدت خواب کودکان را نشان داده‌اند، اما تحقیق ما اولین مطالعه‌ای است که نشان می‌دهد نور اتاق چگونه می‌تواند در این خصوص تاثیرگذار باشد.”

“یافته‌های ما نه تنها برای والدین بلکه برای معلمان، متخصصان سلامت و کودکان و نوجوانان نیز مفید است. ما پیشنهاد می‌کنیم که این گروه‌ها از مشکلات بالقوه استفاده از دستگاه‌های دارای صفحه نمایش در زمان خواب که شامل: خواب ناکافی و کیفیت خواب ضعیف است، آگاه باشند.

هم چنین محققان بیان می‌کنند که کمبود خواب در تحقیقات قبلی با نقص واکنش‌های سیستم ایمنی، افسردگی، اضطراب و چاقی در کودکان و نوجوانان و عملکرد تحصیلی ضعیف‌تر ارتباط داشته‌است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید