فیسبوک و توئیتر در آخرین اقدام خود برای مبارزه با اخبار کذب، هزاران صفحه و حساب که از ایران سرچشمه می‌گرفتند و برای تاثیر گذاشتن روی سیاست و نظر عموم در سایر کشورها استفاده می‌شدند را حذف کردند.

فیسبوک روز پنج‌شنبه اعلام کرد که در کل تعداد ۷۸۳ صفحه، حساب کاربری و گروه که در «رفتارهای نامعتبر هماهنگ‌شده» مشارکت داشتند را حذف کرده است. این ادبیاتی است که فیسبوک برای مبارزات انتخاباتی با اطلاعات غلط که توسط افرادی با استفاده از هویت‌های به سرقت رفته یا جعلی برگزار می‌شود، از آن استفاده می‌کند. مبارزات انتخاباتی با اطلاعات غلط برای سو استفاده از اختلافات و گسترش هرج و مرج در کشورهای هدف، طراحی شده‌اند.

توئیتر نیز روز پنج‌شنبه اعلام کرد از آگوست تا الان ۲۶۱۷ حساب مخرب مربوط به ایران را تعلیق کرده است. این شبکه اجتماعی حساب‌هایی را در بنگلادش، روسیه و ونزوئلا نیز مسدود کرده است.

ناتانیل گلچر که مدیر امنیت سایبری در فیسبوک است، گفت که این شبکه اجتماعی، بخشی از فعالیت‌های مشکل‌ساز را پس از اینکه توئیتر اطلاعات مربوط به حساب‌های پیدا شده‌ی مربوط به ایران را به اشتراک گذاشت، کشف کرد. یک سخنگوی توئیتر تایید کرد که دو شرکت برای شناسایی حساب‌های ایرانی با یکدیگر همکاری کرده‌اند.

گلچر بیان داشت

«این یک نمونه دلگرم کننده از نوع همکاری است که ما تلاش داریم در کل سطح صنعت به وجود آوریم»

یوئل راث، رئیس بخش تمامیت سایت در توئیتر در یک پست وبلاگ اعلام کرد این شرکت به همکاری خود با سایر غول‌های فناوری برای «فهم و شناسایی بهتر فعالیت‌های مخرب» ادامه خواهد داد.

این حذف کردن‌ها بخشی از یک تلاش بزرگتر توسط فیسبوک و توئیتر برای شناسایی و حذف محتوای مشکل‌ساز است. هر دو شبکه اجتماعی برای ناتوانی در جلوگیری از انتشار اخبار کذب در طول مبارزات انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ بر رو سایت‌های خود مورد انتقاد شدید قرار گرفته‌اند. فیسبوک هم‌چنین در تلاش است تا وجهه خود را پس از سلسله رسوایی‌های مربوط به استفاده نادرست از اطلاعات اعضای خود، بازسازی کند.

گلچر بیان داشت کمپین‌های ایرانی، کاربران فیسبوک و اینستاگرام در خاورمیانه و آسیای جنوبی را مورد هدف قرار دادند.

گلچر در یک همایش در جواب سوالی برای شرح دادن اقدامات فیسبوک بیان کرد «هرگاه اجتماعاتی وجود دارند که در آن‌ها گفت و گوهای شدیدی در حال انجام است، جاهایی که مردم در آن‌ها جمع می‌شوند، همواره افرادی را خواهید دید که تلاش می‌کنند آن مباحثه را مورد هدف قرار دهند»

به گفته گلچر، محتوای موجود در حساب‌های جعلی، اطلاعات تغییر کاربری داده شده از رسانه دولتی ایران بود، ولی فیسبوک قادر به تعیین انگیزه این کمپین نیست. بنا به گفته فیسبوک، این حساب‌ها در مورد موضوعاتی مانند رابطه بین اسرائیل و فلسطین، و هم‌چنین درگیری‌های بین سوریه و یمن به انتشار مطالب می‌پرداختند. بعضی از این فعالیت‌ها به سال ۲۰۱۰ برمی‌گشت.

آزمایشگاه دیجیتال پزشکی قانونی شورای آتلانتیک، که ۹۷ صفحه فیسبوک مربوط به ایران را تجزیه و تحلیل کرده است، دریافت «این صفحات، دیدگاه‌هایی که در راستای سیاست‌های بین‌المللی دولت ایران بودند را ترویج و تقویت می‌کردند.»

در یک پست وبلاگ، این شورا بیان کرد «این صفحات، مطالبی با تعصب قوی به دولت تهران و در مخالفت با “غرب” و همسایگان محلی، مانند عربستان سعودی و اسرائیل، منتشر می‌کردند.»

فیسبوک پیشتر نیز کمپین‌های نفوذ ایرانی را یافته و مسدود کرده است.

در آگوست، این شبکه اجتماعی تعداد ۶۵۲ صفحه، حساب و گروه مربوط به کمپین نفوذ ایرانی را حذف کرد.

گلچر بیان کرد تصمیم به حذف این پست‌ها و حساب‌ها به این علت اتخاذ شد که نویسندگان آن‌ها در مورد هویت خود دروغ می‌گفتند و نه به علت محتوای خود پیام‌ها.

«در این مورد، افراد پشت پرده این فعالیت، با یکدیگر هماهنگ شده و از حساب‌های جعلی استفاده کردند تا خود را به شکل نادرستی جلوه دهند،» گلچر با بیان این مورد در یک پست وبلاگ ادامه داد «این موضوع مبنای اقدام ما بود»

گلچر گفت، اقدامات فیسبوک پس از ادامه یافتن تحقیقات در مورد کمپینی که در ماه آگوست کشف شد، انجام گرفت. وی ادامه داد، این شرکت در حال همکاری با قانون‌گذاران و مجریان قانون آمریکا و هم‌چنین مقامات «کشور‌های تحت تاثیر قرار گرفته» است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید