برخی از آن‌ها امروزه زندگی می‌کنند. برخی دیگر از آنها کنار گذشته‌ شده‌اند، نه به این دلیل که آن‌ها از وظایف خود شکست ‌خورده‌اند و یا هواداران، دیگر خواهان آنها نباشند، بلکه به خاطر واقعیت‌های رعایت استانداردهای انتشار گازهای گلخانه‌ای، تقاضا برای اقتصادی بودن بیشتر سوخت و یکپارچه‌سازی با فناوری‌های ذخیره سوخت جدیدتر می‌باشند. این ۱۰ موتور خیلی زود به هم رسیدند، اما همه آن‌ها تبدیل به افسانه‌ای در مغازه و پیست مسابقه شدند.

Jeep Wrangler در سالهای ۲۰۰۰-۱۹۹۷

jeep

شرکت AMC خودرو شش سیلندر خود را در سال ۱۹۶۴ معرفی کرد، اما تا زمانی که کرایسلر در سال ۱۹۸۷ شرکت AMC و جیپ را خرید، تبدیل به یک افسانه نشد. تحت مراقب کرایسلر، جیپ پاورتک چهار لیتری توسعه یافته توسط شرکتAMC  را بیشتر گسترش داد و آن را در ترکیب خود از جمله XJ Cherokee، MJ Comanche، YJ Wrangler، و ZJ Grand Cherokee قرار داد.

این موتور در زمان خودش قدرتمند بود و ۱۹۰ اسب اسب ‌بخار در سال ۱۹۹۰ قدرت داشت و به اندازه یک بلوک چوبی قابل ‌اعتماد بود. انتظار می‌رود که بیش از ۲۰۰۰۰۰ مایل قبل از بازسازی بپیماید، و این شش سیلندر می‌توانند از شرایطی که منجر به مرگ بیشتر موتورها می‌شود، رنج ببرند. زمانی کهTJ Wrangler  بعد از سال ۲۰۰۶ تولید را به پایان رساند، JK Wrangler بیش از حد عالی شد، Moper  ۴-لیتری را از بین برد، چون وحشتناک بود – و یا به این دلیل که نیاز به تولید گازهای گلخانه‌ای کمتر و مصرف اقتصادی سوخت را ارضا نمی‌کرد. شاید کمی از هر دو مورد دلیل آن باشد.


Nissan Silvia در سال ۱۹۹۹- ۲۰۰۲

nissan

SR20DET نوعی از موتوهای افزایش سرعت یافته، توربو شارژ شده و دارای خنک کننده میانی بود که با ویژگی لبه چاقو (متعادل بودن همه چیز مثلاً از نظر اقتصادی) اتومبیل‌های ورزشی مانند Nissan 180SX، هماهنگ بود.

 آن اغلب بارها در مقابل افسانه‌ داخلی Nissan چهار سیلندر قرار گرفته‌ است و در واقع همان برندی است که آمریکا و کانادا دادند. این ایستگاه انرژی بیشتر به مانند یک موتور کامیون است تا اینکه شبیه به یک موتور خودرو باشد، اما نیسان بر این باور است که آمریکایی‌ها از تمایل گشتاور به سرعت پایین، حتی در ۲۴۰ SX (نسخه ما ۱۸۰ SX) تقدیر می‌کنند. موتور KA۲۴DE یک موتور محکم و دقیق تنظیم شده ‌بود که امروزه هنوز هم در حرکت است. اما جانشینان SR20DET به دلایل بسیار خوبی مشهور هستند.

Toyota Tupra در سال ۱۹۹۳- ۲۰۰۲

toyota-supra

۲JZ-GTE یک موتور برتر در MkIV Supra بود که به ژاپن در غلبه بر بازار خودرو کارایی، ۹۰ درجه کمک کرد. توربوشارژ متوالی در تاخیر توربو کاهش یافت (تاخیر بین فشار فشردن پدال گاز و دریافت نیرو اضافی توربو) و این از طریق بالا بردن توربو در RPM‌ (دور در دقیقه) پایین و افزایش توربو برای تحویل قدرت بیشتر در RPM بالا، انجام شد. این موتور یک باند گشتاور ثابت و قوی را از زیر ۲۰۰۰ دور در دقیقه تا انتهای دیگر سرعت‌سنج ایجاد می‌کند.

در مقایسه با Mazda RX-7 FD، Nissan 300ZX Z32، و Mitsubishi 3000GT  که در یک زمان رقابت می‌کنند، Supra موتور قوی‌تری دارد. ۲JZ-GTE برای مقاومت در برابر مقادیر بسیار زیاد قدرت، مورد استفاده قرار گرفتند و می‌توانستند حتی برای تحمل بیشتر اصلاح شوند. در آنجا موتورهای ۲JZ-GTE وجود دارند که ۱۰۰۰ اسب‌ بخار قدرت برای مسابقه دهندگان را دارند و مردم به مدت طولانی موتور قانونی Supras با ۷۰۰ تا۸۰۰ اسب بخار را در خیابان برای مدت طولانی استفاده می‌کردند که دیگر خبری از آن‌ها نیست.

Honda S2000 در سال‌های ۲۰۰۹-۱۹۹۹

honda

اولین بار در سال ۱۹۹۹ ساخته شد. F20C به طور طبیعی دو لیتری چهار سیلندر است که ۲۴۰ اسب بخار قدرت را به چرخ‌های عقب خودروهای ورزشی ۲۸۰۰ پوندی وارد می‌کند. این اعداد برای اواخر دهه ۱۹۷۰ هستند، زمانی که یک موتور جاروبرقی کوچک با قدرت ۲۰۰ اسب ‌بخار یک دستاورد بزرگ بود.

این موتور هوندا نمونه بسیار جالب بود که صدایی مانند یک دوچرخه داشت. تا زمانی کهFerrari 458  به راه خود ادامه دهد، F20C  بهترین قدرت اسب‌ بخار به ازای هر لیتر در صنعت را به خود اختصاص داد. در سال ۲۰۰۴، هوندا F20C را با F22C1 معاوضه کرد، که در آن زمان انحصار آمریکای شمالی بود. موتور برای افزایش کمی گشتاور و افزایش قدرت در انتهای پایینی باند قدرت به ۲٫۲ لیتری دستکاری شد، اما این کار به قیمت ۱۰۰۰ دور در دقیقه و صدای گوش خراش به دلیل عبور از خط قرمز تعداد دور در دقیقه انجامید.

Nissan Skyline GT-R در سال ۱۹۹۹- ۲۰۰۲

nissan

به زمینه اینجا توجه کنید. ژاپن به خوبی با موتور خوب مهندسی شده در دهه ۹۰ روی غلطک افتاده بود و این اتومبیل‌ها را برای مشتاقان عزیز خود ساخت.RB26DETT  نمونه دیگری از عشق دهه ۹۰ به موتور شش سلیندر است و مانند همتای تویوتای خود، توربو شارژ متوالی دوقلو دارد.

Skyline GT-R R34، که موتور در آن استاندارد بود آخرین جی تی آر مبتنی بر Skyline بود و بخشی از یک سنت ژاپنی برای گرفتن ماشین‌های معمولی خانوادگی و سیلی زدن به تکنولوژی‌های غیر بومی، موتورهای قدرتمند و اثرات بدن پلاستیکی دیوانه‌وار بود. نیسان هرگز جی تی آر را در آمریکا یا کانادا نفروخت، اما RB26DETT یک موتور محبوب برای انتقال از ژاپن و مبادله هر چیزی از خودروهای Datsun Z تا ۲۴۰SX  و۳۰۰ZX  است.

Ferrari 360 در سال ۱۹۹۹- ۲۰۰۴

ferrari

نسخه V-8 از دینو فراری کلاسیک، یک طراحی میل‌لنگ با صفحه مسطح داشت که برخلاف طراحی سطح متقاطع معمولی آمریکایی V-8 بود. این پاسخ چرایی است که صدای یک فراری V-8 مانند موتور یک چهار سیلندر مانند جیپ است. میل‌لنگ با صفحه مسطح متعادل سنگین، نیاز به سطح متقاطع ندارد، بنابراین موتور ارتقا می‌یابد و دور خود را سریع‌تر کاهش می‌دهد و نسبت به ورودی گاز واکنش می‌دهد.

هنگامی کهF430  از ۳۶۰ در سال ۲۰۰۵ فراتر رسید، با یک V-8 جدید که به طور مشترک با رقیب قدیمی خود یعنی مازراتی، که اکنون به فراری متعلق بود، توسعه یافت. بالاخره آن خودرو دینو برای همیشه به کتاب‌های تاریخ پیوست.

BMW M5 در سال ۱۹۹۸ – ۲۰۰۳

BMW

با صحبت از V-8 های سطح متقاطع، S62 نسخه خم شده BMW که نسخه باریM62 V-8  بود سطح بالایی از ترکیب مدل‌های خود را آماده کرده بود. مهندسان برق منفذM62  را به ۵.۰ لیتر افزایش دادند، نسبت تراکم را افزایش دادند و به آن دستگاه کنترل الکتریکی دریچه بنزین برای هر سیلندر را دادند.

همچنین موتور BMW با زمان‌بندی شیر متغیر، یا VANOS همراه است که می‌تواند نحوه باز شدن و بستن شیرهای موتور را براساس این که موتور چگونه برای به حداکثر رساندن تحویل برق در سراسر باند قدرت حرکت ‌کند، تغییر کند. به جای یک سیستم معمولی که تنها شیرهای ورودی کار می‌کرد، S62 دارای ” VANOSدوگانه” است که در آن موتور می‌تواند دریچه‌های اگزوز را دستکاری کند. بخشی از دلیل اینکه چرا ارزشBMW E39 M5  به طرز سرسام آوری در ده سال بیش از حد بالا رفته ‌است، این است که خودرو با S62 ارائه شده است.

Porsche 911 در سال‌های ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۸

Porsche

در اینجا تکرار نهایی موتور شش سیلندر مسطح خنک شده افسانه‌ای وجود دارد که از زمان تولد آن در سال ۱۹۶۳، ۹۱۱ نیرومندتر شده است. این موتور، که از چرخه تولید در سال ۱۹۹۸ خارج شد، آخرین نسل ۹۱۱ بود که توانست موتور را به دست آورد. همچنین تنها موردی بود که از روش پورشه و VarioRam برای تغییر طول مجرای هوای مصرف شده بر اساس خواسته‌های موتور استفاده کرد. در دور بر دقیقه پایین، مکش برای بهبود گشتاور پایین طولانی‌تر شده است، و با افزایش دور بر دقیقه، مکش باعث کاهش توان مصرفی شده است.

از زمانی که در سال ۱۹۹۹ این نسل ۹۹۳ توسط نسل جدید ۹۹۶ جایگزین شد، همه موتورهای پورشه با قابلیت آب سرد شده همراه بودند. پورشه این موتور خنک‌کاری را تا آنجا که می‌توانست پیش برد، اما طراحی با توانایی آن برای بیرون کردن گرما، محدود شده بود، و بنابراین حتی این شرکت سنت‌گرا، نگه داشتن آن در تولید را در زمانی که خریداران از اسب بخار بیشتر از ۳۰۰ و ۴۰۰ استفاده می‌کردند، توجیه نمی‌کرد. موتورهای خنک‌کاری پورشه، سطوح قدرت را بالاتر از اینکه ممکن بود با موتور محرک اصلی ۹۱۱ حرکت کند به پیش راندند، اما این موتورها هنوز هم برای موتور خنک‌کننده ضعیف هستند.

Cadillac CTS-V در سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۵

Cadillac CTS-V

در حالی که به طور رسمی به عنوان نسل سوم از شورلت مدل کوچک (SBC) طراحی شده‌ بود، خانواده LS از طرح صفحه تمیز متمایز از نسل قبل از نسل دوم برخوردار بود. LS6 از آن خانواده به عنوان یک نماد ظهور کرد. این یک تغییر اضافه از LS1 بود که در شورلت C5 استاندارد شده بود، و موتور V-8 برای۹۸–۰۲ Camaros ، Firebirds  و Trans Ams  به صورت اختیاری بود.

LS6 تنها برای C5 Corvette Z06 و Cadillac CTS-V محصول سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۵ محفوظ بود. با این حال، برای موتور در اوایل دهه ۲۰۰۰ ارزش زیادی داشت. همانند دیگر موتورهای نسل سوم (LS)، سرسیلندرها و بلاک LS6 از آلومینیوم ساخته شده‌اند تا وزن را کاهش دهند. حتی با وجود این که این موتور یک موتور معمولی نسبتاً ابتدایی بود، یک موتور قدرتمند، مقرون ‌به ‌صرفه، ساده و با امکان نگهداری بود که به شدت به تنظیم پاسخ می‌داد. به گونه‌ای که آن، مانند LS1، دوست داشت که نه تنها جایگزین خودروهای GM قدیمی‌تر شود، بلکه جایگزین نیسان، Datsuns، Toyotas، Mazdas، Volvos، Mercedes، Mercedes، trucks، و ماشین‌های Kit شود.

و هر بار در یک زمان، کسی یکی را به یک Mustang عوض می‌کند و  دودی را درست می‌کند.

Alfa Romeo Spider در سال‌های ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۴

alfa

با این یکی آشنا نیستید؟ یکی از موتورهای بسیار زیبایی که تا به حال ساخته شده‌ است،Busso است که بهترین موتور تولید V-6 است (می‌توانید استدلال کنید که نسخه V-6 از فراری دینو باید افتخار را به اشتراک بگذارد، اماBusso  نفر دوم هیچ کدام نیست).

آلفا شروع به جایگزینیBusso  با خانواده JTS I-4 و V-6 کرد و با جنرال موتورز در دهه ۲۰۰۰ توسعه پیدا کرد. برایJTS  با شکوه به نظر می‌رسد که فقط یک شمع را به Busso اصلی وصل نمی‌کند. به دلایلی، این یکی را در نهایت رها کردیم. حالا بروید و در یوتیوب به فیلم‌های “Busso Alfas revving” گوش دهید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید